Popis masáží

V každé kultuře existuje určitá forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení, pro udržení vláčnosti orgánů a jako prevence proti zdravotním potížím“. Podstatně mladší je švédská masáž, kterou kolem roku 1830 popsal Per Henrik Ling a který se v západních kulturách považuje za základní formu masáže, „klasickou“ masáž.

Švédská masáž se v západních kulturách považuje za základní formu masáže. Využívá různé typy tření a hnětení; využívá se hlavně na ošetření bolestí zad, namožených svalů, nespavosti a problémů spojených se stresem. Klient při masáži leží na stole nebo sedí na židli a jeho tělo je přikryto ručníkem, což mimo jiné pomáhá zvyšovat tělesnou teplotu. Masáž může být zaměřena buď na konkrétní část těla nebo na tělo jako celek.

Existuje přes 100 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Jednotlivé druhy masáží se vzájemně prolínají. Je to díky svébytnosti masérů, kteří se postupem své praxe vyvíjejí, studují různé masážní techniky, či terapeutické metody, jejichž pochopení vnáší osobitost do pojetí masáže masérem.

Zdroj: Wikipedia

Havajská masáž "Lomi Lomi"

Havajská masáž patří mezi nejkrásnější masáže. Ne nadarmo má přezdívku Loving Hands (laskavé ruce). Základním rysem této masáže jsou až téměř taneční pohyby maséra kolem klientova těla za doprovodu relaxační hudby. Pokud se masáž umocní ještě příjemnými aromatickými oleji, má dokonalý relaxační a terapeutický účinek.

Masáž se odedávna praktikuje na Havajských ostrovech a je předávána z generace na generaci jako vzácný poklad. Vychází z ostrovní léčitelské tradice a filosofie Hunu, jejímž cílem je zachování celkového zdraví a harmonie lidské bytosti.

Účinky masáže: odstranění napětí ve svalech a zvýšení rozsahu pohybu, uvolnění svalových křečí, stimulace krevního a lymfatického systému, zlepšení imunitního systému a neurologických problémů, relaxace a harmonizace organismu.

Kontraindikace: infekční a zánětlivá onemocnění, kožní problémy, otevřené rány, hematomy, křečové žíly, těhotenství (částečně).

Lávové kameny (Hot Stones)

Masáž horkými kameny pochází údajně z kmenových rituálů praktikovaných americkými Indiány. Ti používali jak teplé, tak i studené kameny, aby potlačili psychické a fyzické napětí v těle. Technika lávových kamenů byla postupně kombinována s osvědčenými masážními technikami. Vyvíjela se i podle místa, kde se praktikovala. Další zemí, kde můžeme nalézt kořeny masáže horkými kameny, je Čína, kde se vedle samotné masáže klade důraz i na vyrovnání energie v těle. Vedle amerického a čínského směru v Evropě zakořenila technika praktikovaná na Havajských ostrovech známá pod názvem Hot Stones.

Tato technika má i v místě svého původu mnoho podob, protože se podobně jako Lomi Lomi předává v rámci rodiny z generace na generaci. Základem je však vždy masáž kameny zahřátými na 45-55 stupňů v kombinaci s masáží předloktím  a přídavkem aromatických olejů.

U nás se objevuje technika, která nese stopy všech tří směrů zpracovaná do velice přijatelné podoby, která se v drobných obměnách učí ve většině masérských škol.

Účinky masáže: relaxace se stimulací žilního oběhu a pohybu mízy, uvolňování histaminových látek a reflexivní rozšíření cév. Masáž působí protistresově a harmonizuje celý organismus.

Kontraindikace: infekční a zánětlivá onemocnění, kožní problémy, otevřené rány, hematomy, křečové žíly, záněty kloubů, těhotenství.

Lymfatické masáže

Jde o uznávanou léčebnou metodou s širšími možnostmi využití, např. při léčení chronických otoků. Lze ji provádět jak manuální technikou, tak pomocí speciálních přístrojů. Tato masáž má díky zlepšení proudění mízy přispět k odvádění nečistot z krve. Pomocí této jemné techniky lze zbavit tělo otoků a vyřešit tak zdravotní problémy, kterým by klasická sportovně-rekondiční masáž spíše uškodila. Lymfatická masáž je i populární kosmetickou metodou, která umožňuje odstraňování celulitidy.

Účinky masáže: Povzbudí činnost zmíněného systému, odplaví odpadní látky, zmírní otoky. Působí i proti únavě, posiluje imunitu a zlepšuje stav pokožky. Lymfodrenáže jsou rovněž účinné po operacích kloubů, po úrazech i proti celulitidě.

Kontraindikace: otoky způsobené onemocněním srdce, jater, ledvin, při akutním virovém nebo bakteriálním onemocnění, při akutním žilním onemocnění, při zeleném očním zákalu, neléčená hypertenze, onkologické onemocnění.